Aydınlık Gazetesi Kimin ?

aydinlik-gazetesi-oku

Aydınlık Gazetesi Kuruluşu

Aydınlık gazetesi tarihi Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar dayanan bir gazete ya da dergidir. 2011 yılından itibaren günlük gazete olarak yayınlarına devam eden gazetenin günümüzde ki hamisi Vatan Partisi ve partinin genel başkanı Doğu Perinçek’tir.

Doğu Perinçek’ten önce Aydınlık gazetesi 1960’lı ve 70’li yıllarda zaman zaman aylık zaman zaman da haftalık olarak yayınlarına devam etmiş ve dönemin önde gelen yazarlarını da yazar kadrosuna katmayı başarmıştır. Aydınlık dergisi 1980 yılında 12 Eylül askeri müdahalesi ile yasaklanmış ve yaklaşık 10 yıl kadar yasaklı yayın listesine girmiştir.

Aydınlık hareketinin doksanlı yıllarda yaptığı çıkışla birlikte dergi gazete olarak günlük yayın yapmaya başlamıştır ancak ekonomik olumsuzluklar nedeniyle bu karardan 90’lı yılların sonlarına doğru vazgeçilmiştir.

Ergenekon ve Balyoz gibi kumpas davalarında gazetenin birçok çalışanı göz altına alınmış ve yıllar süren yargılamalar sonucu beraat etmiştir. Köşelerinde muhalif isimlere yer vermesiyle dikkat çeken Aydınlık tarihinde Aziz Nesin, Nazım Hikmet, Cemal Süreya, Rıfat Ilgaz gibi dev isimlere köşe yazdırmış ve kitlesini geliştirmiştir.

Aydınlık okumak için Aydınlık tıklayın.