Bunu da bugün öğrendik: Kaliforniyum

Kaliforniyum… Bugün birçoğunuz gibi ben de bu kelimeyi ilk kez duydum. Belki bazılarınız biliyordur, bunu bilemeyeceğim… Neyse…

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi ekipleri, nükleer madde kaçaklığı yaptığını düşündüğü bir grubu takip etmeye başladı. Grubun kullandığı araç, Ankara’nın Pursaklar ilçesinde ekipler tarafından durduruldu. Durdurulan araçta da bir güzel arama yapıldı.

Yapılan aramada araçta 1 kilo 441 gram ‘kaliforniyum’ maddesi ele geçirildi. 4 şüpheli de gözaltına alındı… Peki Kaliforniyum nedir? Bu sorunun cevabını verelim hemen…

KALİFORNİYUM NEDİR?

Araçta yapılan arama sonrası ele geçirilen Kaliforniyum maddesini birçok kişi internette aramaya başladı.

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre, Kaliforniyum maddesi sadece ABD ve Rusya’da üretiliyor. Nükleer bir madde olan Kaliforniyum’un taşınması da James Bond filmlerindeki aksiyon sahnelerini neredeyse aratmayacak şekilde… Su ile temas ederse tehlikeli hale gelebiliyor.

KALİFORNİYUM NE İŞE YARIYOR?

Bir anda ülke gündeminin başlıca konu maddelesi haline gelen Kaliforniyum internet haber sitelerinin yanı sıra haber kanallarında da yer aldı. NTV canlı yayınına katılan İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü Nükleer Araştırmalar Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Beril Tuğrul, ele geçirilen Kaliforniyum maddesi ile ilgili çok önemli bilgiler verdi.

Beril Tuğrul’un Kaliforniyum ile ilgili sözleri şu şekilde:

“Miktar yüksek görünüyor. Esasında bizim doğada bulunmayan dediğimiz transuranik dediğimiz, uranyumdan sonraki elementlerden 98 numaralı. Ve dolayısıyla yapay olarak elde edilebilen bir element.

Farklı radyo izotopları vardır. Farklı amaçlarla kullanımı söz konusu olabiliyor. Nötron radyografisinde nötron kaynağı olarak kullanılması var kaliforniyum 252’nin. Ayrıca reaktörlerde nötron kaynağı olarak kullanımı olan vardır ama genellikle daha uygun fiyatlı olanların da kullanımı tercih edilir.

Esasında bu kadar miktarlı kaliforniyum bulunması benim için de enteresan oldu. Stratejik, kullanımı limitli ve üretimini de belli ülkeler ancak yapabiliyor. Önemli hızlandırıcılarının olması gerekiyor. Amerika ve Rusya üretebiliyor.”

KALİFORNİYUM FİYATI

Ankara’da ele geçirilen Kaliforniyum’un dünyada en pahalı ikinci madde olduğu ve doğada izine rastlanılmayan, sentetik bir aktinit olduğu belirtildi.

Üretimi limitli olarak yapılan Kaliforniyum fiyatı ise resmen dudak uçuklatan cinsten… Maddenin bir gramının değeri yaklaşık 4 milyon dolar yani yaklaşık 16 milyon TL

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir