Çiftlik Bank sahibinin karısı bütün her şeyi tek tek anlattı

İnsanlara ‘para’ dediğiniz zaman büyük bir çoğunluğunun gerçek yüzünü görüyorsunuz. Her gün ‘para’ yüzünden binlerce şey yaşanıyor. Türkiye’nin de son aylarda en çok konuştuğu şey ‘para’yla alakalı oldu: Çiftlik Bank… Çiftlik Bank nedir? Bu sorunun en basit şekliyle cevap verelim. Aslında Türk insanın çok uzak olmadığı bir şey, saadet zincirinin 2017-18 versiyonu ama sonuç olarak yine aynı yol ‘paradan para’ kazanma…

Çiftlik Bank’ın ilk zamanlar kulaktan kulağa yayılan şöhreti, peşinden televizyon kanallarına reklam vermeye kadar gitmişti… Birçoğu, ‘bu dolandırıcı’ derken, sistemin üyeleri canhıraş şekilde Çiftlik Bank’ı ve sahibini savunuyordu. Nitekim -üzücü- olan gerçekleşti. Uzun süre binlerce kişiye para ödemeyen Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın önce merkez ofislerini boşalttı. Ardından da iddiaya göre 511 milyon TL ile Uruguay’a kaçtı. Yaklaşık 10 gün önce yaşanan bu gelişme, birbiri ardına haberleri de beraberinde getirdi.

Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın’ın Uruguay’a kaçtığını öğrenen Çiftlik Bank üyeleri, ‘Çiftlik Bank’tan paramı nasıl alırım’ diye birbirine sorular sormaya başladı. Bunu fırsat bilen bazı dolandırıcılar krizi fırsata çevirip, ‘500 lira verin paranızı geri alalım’ diyerek, yine çok sayıda insanı dolandırdı.

Çiftlik Bank ile ilgili yaşanan son dakika gelişmelerini yazmak gerekirse en dikkat çeken şirketin CEO’su Mehmet Aydın’ın eski eşi Sıla Soysal’ın gözaltına alınarak tutuklanması oldu.

Gözaltına alınan Sıla Soysal, Çiftlik Bank’ın kuruluşuna, yükselişine, gerileyip batışına dair çarpıcı bilgiler verdi polise. İnternet haber sitelerinin birçoğunda başlık olan detay ise, Çiftlik Bank’a ilk parayı yatıran kişinin 16 yaşında bir çocuk olduğuydu.

Sıla Soysal’ın ifadesinden diğer detaylar şunlar oldu:

*’Çiftlik Bank’ı 2016 yılında yazılım işiyle uğraşan bir arkadaşıyla kurdular. Daha ilk andan itibaren çok sayıda kişi yatırım yapmaya başladı’ (Bu bile durum yazının başında ‘para kazanma’ vurgusunu en net şekilde özetledi aslında)

*İlk parayı yatıran, 16 yaşında bir çocuk oldu. 4 bin TL yatırdı. Paralar Mehmet’in kendi hesabına yatırdı. Kazandığı para birden bire günlük 30 bin TL’ye olmuştu.

Gazete Habertürk’ten Ramiz Kaan Oktar’ın haberine göre eşinin gelen paraları günlük olarak harcadığını anlatan Soysal, devamında da şu bilgileri verdi:

* Bu para yatırma olayı 2 ay devam etti. ‘hayvan alacağız, çiftlik kuracağız’ diyorlardı ama ortada bunlardan hiçbiri yoktu

*Fason yaptırdığı sucukları ve aldığı yumurtaları ‘kendim ürettim’ diye satıyordu. Oyunculara para veriyordu.

Sıla Soysal diğer bir merak edilen şeyi de bu ifadede açıkladı… Çünkü Çiftlik Bank kurulur kurulmaz dolandırmamıştı… Üyelere ilk zamanlar tıkır tıkır ödeniyordu paralar… Peki ama nasıldı? Okuyoruz…

Yeni üyelerin yatırdığı paralar, eski üyelere ödeniyordu. Böylece sistem bir şekilde kendini dönderiyordu.

ÇİFTLİK BANK PARA VİDEOSU

Yaşanan bu olaylar sonrası, dün sosyal medyada çokça yayılan bir video ortaya çıktı. Videoda, Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın’ın tomar tomar parayla ‘paraları eziyorum’ dediği bir görüntüsü vardı. Binlerce kişi bu video büyük tepki göstermişti. Ama videonun güncel olup olmadığı tam kesinleşmedi sanırım.

ÇİFTLİK BANK CEO’SU BULAŞIKÇILIK YAPMIŞ

Dün haber ajanslarında yer alan bir haber daha vardı. Bu da Mehmet Aydın’ın 511 milyon TL’yi alıp sırra kadem basmasından yıllar öncesine dayanıyordu. Aydın’ın daha önce, Bursa’da, Yusuf Sabahyıldızı’nın sahibi olduğu Kat3 Malt Night ile konser salonu Bursa Suare’nin ortak mutfağında bulaşıkçılık yaptığı öne sürüldü.

Her gün yeni bir gelişme yaşanırken, Çiftlik Bank’ta başka neler olacağı herkesin merak konusu… Biz de yaşananları merak ve hayret içersinde takip ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir