Cumhuriyet gazetesini kim kurdu?

CUMHURİYET GAZETESİ KURULUŞU

Cumhuriyet gazetesi yayın hayatına 7 Mayıs 1924 yılında başlamıştır. Cumhuriyet’in isim babası ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’tür. Cumhuriyet, o dönem Yeni Gün gazetesini yayımlayan Yunus Nadi ve iki ortağı Nebizâde Hamdi ve Zekeriya Sertel ile birlikte kuruldu. Gazetenin başlığı, yani logosu olarak benimsenen ‘Cumhuriyet’ yazısı o günden bu yana çok az bir değişikliğe uğradı.

Gazetenin kurucu ismi olan Yunus Nadi, 1924’ten 1945 yılına kadar başyazarlık yaptı. 8 sayfalık olan gazete İkinci Dünya Savaşı nedeniyle yaşanan kağıt kıtlığından dolayı 4 sayfa inmek durumunda kaldı.

1978 yılından bu yana Cumhuriyet gazetesi yazalarına yapılan suikastlar sonucu 7 yazar öldürüldü. Bu saldırılardan birinde yaralanan bir yazar ise felç oldu. Bunların arasında en tanınan isimlerden birisi de Uğur Mumcu’dur.

Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993 yılında Ankara’daki evinin önüne park ettiği aracına bindiği sırada, bu araca yerleştirilen bombalı düzeneğin infilak etmesi sonucu öldürülmüştür.

Aynı şekilde akademisyen Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı da 21 ekim 1999 günü, Uğur Mumcu ile aynı talihsiz kaderi paylaştı. Cumhuriyet’i okumak için Cumhuriyet Gazetesi tıklayın.