KYK Mağdurları Twitter’da Trend Topic Oldu

kyk-borçları-silinsin

Kredi ve Yurtlar Kurumunun Kredileri Trend Topic Oldu

KYK borcu olan öğrenciler borçlarının silinmesini Twitter’da başlattıkları bir eylemle talep ettiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reis lakabıyla etiket açan gençler borçlarının silinmesi için seslerini duyurabilmenin yollarını arıyor.

KYK yani Kredi ve Yurtlar Kurumu üniversite çağına gelmiş ve bir üniversiteye kayıt yaptırabilmiş öğrencilere burs ya da öğrenim kredisi adı altında yardımlar yapıyor. Üniversite yıllara sona eren öğrencilerle noter karşısında onayladıkları senetlerin ödemelerine okulları bittikten 2 yıl sonra başlıyor ve uzun yıllar boyunca küçük sayılabilecek taksitlerle aldıkları öğrenim kredilerini geri ödüyorlar.

KYK Borçları İşsiz Gençlerin Üzerinde Ağır Bir Yük

Öğrenim kredilerinin geri ödenmesi konusunda mağdur olan öğrenciler bu sefer seslerini twitter’dan duyurmaya çalışıyor. KYK borçlarının azaltılması ya da sıfırlanmasını isteyen öğrenciler “Büyük şirketlerin vergi borçlarını sıfırlayan devletten aynı hassasiyeti bizim içinde göstermesini istiyoruz.” açıklaması yapıldı.

Şu an için resmi bir açıklama ya da adım mevcut bulunmuyor ancak üniversiteli işsizlerin bir hayli çok sayıda olduğu ülkemizde KYK borcunu ödemekte zorlananların sayısı bir hayli fazla.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ NASIL ALINIR ?

KYK öğrenim kredisi her üniversite giriş sınavının ardından Ağustos ile Kasım ayları arasında internetten ya da kurum hizmet binasından yapılmaktadır. Detaylar için KYK sitesini ziyaret edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir