Vatan gazetesinin sahibi kim? Vatan gazetesi ne zaman kuruldu?

Vatan gazetesi uzun yıllardan bu yana ismini duyduğumuz bir gazete olmuştur… Fakat bugün yayın hayatına devam eden ile, Cumhuriyet yılları dönemlerinde varlığını sürdüren Vatan gazetesi birbirlerine karıştırılmamalıdır. Bugünkü Vatan gazetesi ile geçmişte faaliyette bulunan Vatan gazeteleri sadece ‘Adaş’ olmaktan başka ortak bir şey bulundurmuyor.

Şimdi size sırasıyla 1923, 1940 ve 1976 yıllarında yayıncılık yapmış olan üç Vatan gazetesinden ve sonrasında da 2002 yılında kurulmuş olan Vatan’dan bahsedelim…

VATAN GAZETESİ GAZETESİ İLK SAHİBİ KİM?

Vatan gazetesi, Cumhuriyet gazetesinin kurulmasının ardından modern gazetecilik için amiral gazetelerden biri oldu. 3 önemli isim olan Ahmet Şükrü Esmer, Ahmet Emin Yalman ve Enis Tahsin tarafından kurulan gazete, Türkiye tarihine geçme yolunda harika işler yaparken, sonrasında yazarların takındığı muhalif tutum yüzünden kapanmak durumunda kalmıştır.

1940 YILINDA KURULAN VATAN GAZETESİ

Bu dönemde kurulan gazetenin, kurucu ismi olarak yine Ahmet Emin Yalman göze çarpıyor. İlk kurulan Vatan gazetesiyle yeni Vatan gazetesinin arasında 17 yıl bulunmasına karşın, gazete ilk kaderinin aynısını yaşamış ve 1942 yılında kapatılmıştır.

Vatan gazetesinin kapatılma sebebi ise, günümüzde dahi halen izlenen ünlü komedyen Charlie Chaplin’in, Adolf Hitler’i eşeğe benzetmesini haber yapması oldu. O dönemki siyasi ve politik çizgi, ve gelişmeler bunu gerektirdi.

AYNI SEBEPTEN KAPATILAN 1976 VATAN GAZETESİ

İlk iki gazetenin akıbeti, 1976 yılında kurulan Vatan gazetesi için de aynı olmuştur. Değişen tek şey ise gazeteyi kuran isimlerdir. Bu isimler; lhami Soysal, Nihat Behram, Türkkaya Ataöv’dü. 1976 yılında kurulan gazete, 1978 yılında yayın hayatına son verdi.

VE 2002 YILINDA KURULAN VE HALEN DEVAM EDEN VATAN GAZETESİ

2002 yılında kurulan Vatan gazetesi bugün de halen bizim bildiğimiz Vatan gazetesidir. Doğan Yayın Holding tarafından kurulan gazete 2011 yılına kadar işini yapmayı sürdürmüş, bu yılda Yıldırım Demirören-Karacan isimlerine satılmıştı.

Yani bildiğimiz Vatan gazetesini kim kurdu? sorusunun yanıtını vermek istersek Doğan Holding dersek yanlış olmaz.

Vatan gazetesinin sahibi kim? diye sorarsak da Yıldırım Demirören diyebiliriz. Vatan gazetesinin haberlerini okumak için Vatan Gazetesitıklayın